Deski tarasowe drewniane czy kompozytowe?

Kategoria: Blog

deski tarasowe

Budując taras, zastanawiamy się nad tym, jaki materiał będzie najbardziej estetyczny a przy tym najbardziej funkcjonalny. Deski tarasowe drewniane czy kompozytowe? – to pytanie pojawia się najczęściej.

Deski tarasowe z drewna

Wybierane są zazwyczaj przez miłośników naturalnych materiałów. Nie da się zaprzeczyć, że naturalne drewno ma swój urok, którego nie da się odwzorować nawet najlepszymi imitacjami materiałów. Ponadto drewno naturalne nie nagrzewa się tak jak drewno kompozytowe, dlatego lepiej sprawdzi się na tarasach słonecznych bez zadaszenia. Zakres cen drewnianych desek tarasowych jest szeroki. Stosunkowo niedrogie są deski świerkowe i modrzewiowe. Najdroższe i najbardziej trwałe są deski z gatunków drzew egzotycznych. Trwałość tarasów z drewna egzotycznego ocenia się nawet na kilkadziesiąt lat. Drewno naturalne można wybarwiać na różne kolory za pomocą specjalnych olejów do desek tarasowych. Należy też pamiętać, że deski tarasowe z drewna naturalnego będą wymagały systematycznej pielęgnacji takiej jak impregnowanie czy olejowanie. Jeśli jednak drewno ulegnie uszkodzeniu, to jest łatwiejsze w naprawie niż deski kompozytowe.

Deski kompozytowe

Najważniejszą zaletą, która doceniana jest przez użytkowników tarasów z desek kompozytowych, jest brak konieczności konserwacji. Po zamontowaniu deski kompozytowe nie wymagają impregnacji i olejowania czy innych zabiegów, które przedłużają ich trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne i biologiczne. Czyszczenie desek z kompozytu sprowadza się do oczyszczenia desek szczotką i łagodnym odplamiaczem lub myjką ciśnieniową. Zdecydowaną wadą desek kompozytowych jest ich znaczne nagrzewanie się w słońcu. Po nagrzanych deskach kompozytowych nie da się chodzić boso. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zadaszenie tarasu. Wybierając deski kompozytowe,  nie warto oszczędzać. Warto zwrócić uwagę na to ile procent drewna zawiera kompozyty. Jeśli jest to więcej niż 50%, to może zwiększyć kruchość profili i stopień chłonności wody. Warto też wybrać takiego producenta, który oferuje kompletny system montażowy. Należy też pamiętać, że kolor desek kompozytowych będzie z czasem ulegał zmianie na jaśniejszy. Deski kompozytowe dobrze sprawdzają się w pobliżu zbiorników wodnych i basenów.