Elewacje z drewna w praktyce

Kategoria: Blog

drewniana elewacja

Fasady polskich domów coraz częściej zdobią elewacje drewniane. Drewno, jako naturalny materiał daje w roli elewacji kilka korzyści: doskonale komponuje się z innymi materiałami, ma dobre właściwości izolacyjne oraz termoizolacyjne i, przede wszystkim, jest dekoracyjne. Drewniana fasada ożywi bryłę budynku, nada jej lekkości, ze względu na niepowtarzalność rysunku i barwy zapewni domowi sznyt indywidualności oraz podniesie jego komfort. Polacy coraz odważniej sięgają po materiały stosowane do wykończenia fasad, dlatego również elewacje drewniane cieszą się rosnącą popularnością. W projektach budynków jednorodzinnych drewno znajdzie zastosowanie w domach
w stylu rustykalnym, domkach podmiejskich i w nowoczesnej architekturze. Ale nie tylko. Również deweloperzy chętnie sięgają po ten materiał, stosując go do wykończenia budynków wielorodzinnych, usługowych lub nawet biurowców. Do wykonania elewacji drewnianej można użyć zarówno europejskich gatunków drewna, jak sosna, świerk skandynawski czy modrzew syberyjski, jak i gatunków egzotycznych: meranti, okoume czy cedr czerwony. Przy wyborze gatunku drewna ważne jest, aby dobrze zdefiniować przyszłe warunki użytkowania desek elewacyjnych, np. miejsce, w którym zostaną umieszczone, ich stopień ekspozycji na światło słoneczne, opady atmosferyczne itp. Dzięki temu będzie można dobrać materiał o określonych parametrach technicznych, tj. gęstości, twardości, oleistości i odporności na warunki pogodowe. Nie zaszkodzi także pomyśleć o doborze koloru drewna do koloru stolarki otworowej (okna i drzwi), przez co całe wykończenie uzyska bardziej spójny, holistyczny wygląd. Należy jednak pamiętać, że materiały naturalne wymagają okresowej konserwacji i zabezpieczenia, co niektórym klientom może nie przypaść do gustu. Z myślą o tej grupie przygotowano więc deski elewacyjne kompozytowe, wykonane z pyłu drzewnego z dodatkiem kompozytu HDPE (wysokiej gęstości polietylen). Materiał ten zachowuje zalety drewna, ale nie wymaga konserwacji. W Polsce jest jeszcze stosunkowo mało popularny, jego zalety docenili za to mieszkańcy Zachodniej Europy i USA.  

Deski elewacyjne – inspiracje

Deski elewacyjne to pod względem wykończeniowym wdzięczny i elastyczny materiał. Będą dobrze współgrać z kamieniem naturalnym, z cegłą licową i klinkierową, tynkiem, betonem, stalą lub szkłem. Niezależnie od projektu, drewno będzie wyglądać na naszej ścianie naturalnie i bardzo efektownie. Do wyboru mamy kilka opcji wykończenia do zastosowania. Tradycyjnie fragmenty drewnianej elewacji znajdują się na poddaszach domów, ale pojawiają się również projekty, w których fasada obłożona jest drewnem egzotycznym od poziomu podłoża do wysokości wyciągniętej ręki. Ta ciekawa aranżacja wymaga jednak delikatnego odsunięcia drewna od ziemi, gdyż tam najprędzej mogą rozpocząć się procesy niszczące naszą fasadę (przy gruncie jest wyższa wilgotność i niższa temperatura). Dlatego dobrze jest zamontować deski tak, aby ich ewentualna wymiana czy konserwacja była bezproblemowa, na przykład zastosować dystans w postaci tarasu.

Innym ciekawym pomysłem jest stosowanie drewna surowego, bądź wstępnie tylko zabezpieczonego przez producenta, a następnie pozwolenie mu na patynowienie i szarzenie. Metoda ta sprawdzi się dobrze, gdy do obłożenia elewacji użyjemy jasnego drewna o dużej gęstości i małych rocznych przyrostach (np. świerk skandynawski czy modrzew syberyjski), opornego na działanie czynników atmosferycznych. Taka starzejąca się elewacja będzie pełnić swoją funkcję o wiele dłużej od zwykłych, krajowych desek.

Na koniec istotna informacja – przy wykańczaniu elewacji różnymi materiałami dobrze jest pamiętać o różnych sposobach ocieplenia ściany, gdyż każdy materiał wykończeniowy wymaga innych zabezpieczeń. Elewacje drewniane montuje się na stelażu (prostopadłym do kierunku kładzenia desek), między który umieszcza się ocieplenie (np. wełna mineralna lub szklana), które następnie pokrywa się folią wiatroizolacyjną (wysokoparoprzepuszczalną). Należy zachować odstęp od warstwy licowej, czyli desek elewacyjnych, w celu zapewnienia drewnu możliwości oddychania, pracy i do ewentualnego odprowadzania wody. Dlatego na zabezpieczonym folią podłożu układa się ruszt dystansowy o grubości około 2,5 cm.