Jak oczyścić taras drewniany?

Kategoria: Blog

deski tarasowe

Regularne czyszczenie i impregnowanie tarasu jest niezbędne do utrzymania go w nienagannym stanie. Tarasy drewniane przed olejowaniem, impregnowaniem lub malowaniem powinny zostać oczyszczone.

Czyszczenie ręczne tarasu drewnianego

Można oczyścić taras drewniany za pomocą myjki ciśnieniowej lub szczotki ze sztywnym włosiem, szlauchem i wodą. W ten sposób oczyścimy taras z zanieczyszczeń takich jak pył i piach. Należy też usunąć wszystkie drzazgi oraz naprawić lub wymienić zniszczone deski tarasowe. Wstępnie oczyszczony taras warto też umyć specjalnym środkiem do czyszczenia tarasów drewnianych, który usunie szare przebarwienia z drewna, plamy i tłuszcze, rozjaśni też deski i przywróci im naturalną barwę. Szczególnej uwagi przy czyszczeniu wymagają deski ryflowane – w ich zagłębieniach zbiera się najwięcej brudu.

Mechaniczne czyszczenie tarasu

W przypadku desek tarasowych ryflowanych, w których zebrało się tyle brudu, że nie jest sobie z nim w stanie poradzić myjka ciśnieniowa, to warto poszukać pomocy u jednej z firm, które zajmują się maszynową renowacją tarasów. Dzięki specjalistycznym maszynom, które dokładnie oczyszczą deskę tarasową z drobnymi i grubymi ryflami, deski tarasowe będą dokładnie oczyszczone. Dodatkową zaletą jest też możliwość usunięcia patyny z mocno zniszczonych desek. Dzięki tak dokładnemu czyszczeniu taras będzie się nadawał do ponownego zabezpieczenia.

Usuwanie starych powłok

W przypadku mocno zanieczyszczonych tarasów, które były zabezpieczone powłoką lakierniczą konieczne będzie ich przeszlifowanie. W tym celu używa się szlifierki, na którą należy nałożyć papier ścierny o większej ziarnistości (około 40). Po usunięciu starej powłoki lakieru można przystąpić do szlifowania wygładzającego. Do tego najlepszy będzie papier o ziarnistości od 60 do 80. Po zakończonym szlifowaniu należy dokładnie oczyścić deski z pyłu. Należy je zabezpieczyć impregnatem do drewna jeszcze przed rozpoczęciem olejowania.

Czyszczenie i konserwację tarasów najlepiej przeprowadzać po zimie, kiedy po opadach deszczu i śniegu tarasy drewniane wymagają szczególnej uwagi.