Co powinniśmy wiedzieć o drewnianych tarasach?

Kategoria: Blog

deska tarasowa

Drewniane tarasy cieszą swoją ciepłą estetyką, aby spełniały swoje funkcje, powinniśmy wiedzieć,  jakie drewno najlepiej sprawdzi się na tarasie oraz na co zwrócić uwagę przy montażu desek tarasowych.

Wybór desek na taras

Najlepiej kupować deski impregnowane, które są przeznaczone na tarasy i nawierzchnie ogrodowe. Są one zabezpieczone przed wilgocią i korozją biologiczną, dzięki czemu są dostosowane do warunków, w jakich będą użytkowane. Można też pokusić się o nieco droższe rozwiązanie i położyć deski tarasowe z drewna egzotycznego, które jest na tyle odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych i grzyby oraz pleśń, że nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli wybieramy deski ryflowane, które zapobiegają poślizgnięciu się na mokrej powierzchni tarasu, to musimy brać pod uwagę, że będą one nieco trudniejsze w konserwacji. W żłobionych powierzchniach może zbierać się wilgoć i zanieczyszczenia, dlatego takie deski będą wymagały częstszego czyszczenia i olejowania. Deski i legary na taras powinny być z tego rodzaju gatunku drewna, dzięki czemu zachowają takie same parametry odporności na uszkodzenia mechaniczne i na działanie warunków atmosferycznych.

Na co zwrócić uwagę przy montażu desek tarasowych?

Taras można podłożyć na dwóch rodzajach podłoża. Betonowe klocki, które zapewniają bardzo dobre odprowadzanie wody deszczowej, zagęszczone podłoże ze żwiru jest o wiele łatwiejsze w konstrukcji. Zamontowane deski powinny być z każdej strony wentylowane, dlatego nie należy ich niczym obudowywać. Z żadnej strony nie może się stykać z betonem, murem lub gruntem, gdyż nawet drewno odporne na wchłanianie wody może ulec zbytniemu zawilgoceniu. Izolację zapewniają specjalne podkładki pod legary. Odstęp pomiędzy deskami nie powinien przekraczać 10 mm i nie powinien być mniejszy niż 5 mm. Mocowanie deski tarasowej wymaga śrub ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Zwykłe śruby powodują przebarwienia na deskach, a śruby zaczną korodować. Śruby lub wkręty nie powinny być mocowane dalej niż w odległości 50-70 mm od siebie. Ich długość powinna być dwa razy większa od grubości montowanej deski.