Świerk skandynawski

Kategoria: Blog

świerk skandynawski

Świerk jest w Europie uznawany za podstawowy gatunek drewna budowlanego. Jeśli jest stosowany na zewnątrz, to powinien być odpowiednio zabezpieczony przed działaniem promieni słonecznych oraz deszczu.

Cechy charakterystyczne

Drewno świerku skandynawskiego jest jasne z lekko żółtym zabarwieniem, dlatego nazywane jest drewnem białym. Kierunek włókien jest przeważnie prosty. Po obróbce fizycznej tworzy gładką powierzchnię, na której widoczna jest charakterystyczna dla świerku skandynawskiego zeberka słojów. Rdzenie, jak i pęcherzyki pojawiają się rzadko. Sęki są przeważnie małe i mają tendencję do wypadania. Dzięki temu, że drewno dorasta w trudnym klimacie Skandynawii oraz Syberii posiada gęste usłojenie, zwiększoną twardość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Wpływa na to duża różnica temperatur od skrajnie niskich do wysokich temperatur letnich. Ponieważ drzewo rośnie często na terenach górskich, które nie obfitują w substancje odżywcze, to dodatkowo zmniejsza roczny przyrost drzewa i poprawia jego twardość. Z tego powodu drewno świerku skandynawskiego jest o wiele bardziej odporne i trwałe od świerka polskiego.

Zastosowanie i konserwacja

Ponieważ świerk jest stosunkowo tani i łatwy w obróbce i odporny na obciążenia, to ma bardzo szerokie zastosowanie: nadaje się do produkcji mebli, na podłogi, tarasy, boazerie, jako elementy konstrukcyjne i drewno budowlane, do produkcji więźby dachowej i na elewacje zewnętrzne. Proces obróbki drewna pozwala się pozbyć wielu zagrożeń takich jak grzyby, pleśń oraz insekty. W sprzedaży jest zazwyczaj drewno sezonowane, które ma  już, nawet bez impregnacji, zmniejszoną chłonność wody. Jednak drewno świerkowe zastosowane na zewnątrz wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed działaniem warunków atmosferycznych takich jak deszcz i promienie słoneczne. Świerk skandynawski, tak jak każdy gatunek drewna, ten też ulega szarzeniu, blaknięciu i patynowaniu. W tym celu dobrze jest zastosować farby posiadające filtr UV, które pozostawiają otwarte pory w drewnie. Przede wszystkim należy jednak drewno zaimpregnować, dzięki czemu zwiększy się trwałość farb, bejc, lakierobejc oraz olejów.