Jak zapobiegać zniszczeniom elewacji drewnianej?

Kategoria: Blog

deski elewacyjne

Elewacja z drewna ma swój naturalny urok. Jeśli chcemy, by trwał on jak najdłużej, powinniśmy odpowiednio o konserwację elewacji, a jeśli to konieczne poddać ją naprawie.

Przede wszystkim zapobiegać

Kiedy zauważamy, że kolor na deskach zabezpieczonych impregnatem miejscami zaczyna  brakować koloru, to znak, że należy ponownie zaimpregnować powierzchnię drewna środkiem o dużej wodoodporności. Prace ograniczają się do jednokrotnego pomalowania wszystkich elementów zewnętrznych budynku. Ubytki pojawiają się zazwyczaj na jednej ścianie budynku, która jest szczególnie narażona na działanie wiatru i  deszczu. To właśnie na nią trzeba zwracać uwagę. Jeśli zauważymy, że ściana płowieje lub szarzeje, to znaczy to, że czas zabrać się za odnawianie elewacji. Należy pamiętać, że w przypadku desek elewacyjnych wykonanych z drewna Meranti patynowanie (powstanie srebrzystego nalotu na wierzchniej warstwie) jest procesem naturalnym i nie wpływa negatywnie na stan drewna. Przed impregnacją zalecane jest umycie ściany z brudu i kurzu. Bardziej zabrudzone miejsca drewnianej elewacji można lekko oczyścić papierem ściernym. Należy pamiętać, że impregnat nakładamy na suchą powierzchnię elewacji. Na oczyszczanie i impregnację elewacji najlepiej wybrać ciepłe i suche dni.

Kiedy jest konieczny remont elewacji z drewna?

Kiedy na elewacji pojawią się zszarzenia, czarne kropki i zielony nalot z mchu, to znaczy, że deski elewacyjne nadają się już tylko do remontu. Jeśli występują tylko zszarzenia, to można jeszcze próbować uniknąć wymiany desek. Renowacja desek będzie polegała na usunięciu sinizny powstałej na deskach i będzie polegała na użyciu środków do wybielania. W tym przypadku zakres prac będzie o wiele większy niż w przypadku impregnacji. Czasem bardziej opłacalna może się okazać wymiana desek. Jest to o wiele mniej czasochłonne. Jeśli jednak bardziej opłacalny okaże się remont elewacji drewnianej, to musimy pamiętać, że efekt  może nie do końca odpowiadać naszym oczekiwaniom. Warto więc wykonać próbę na najbardziej zniszczonym fragmencie elewacji. Pozwoli to na ocenę, rezultatów remontu elewacji. Renowacja elewacji drewnianej zajmuje dużo czasu i wymaga słonecznej i suchej pogody. Cały budynek trzeba dokładnie oczyścić. Następnie nakłada się środek do wywabiania sinizny, który zabezpiecza ją też przed grzybami i pleśnią.