Cena drewna egzotycznego na taras

26.02.2024

Cena drewna egzotycznego na taras

Drewno egzotyczne na taras to synonim luksusu, trwałości i niepowtarzalnego wyglądu. Od Bangkirai po Teak, drewniane deski tarasowe z egzotycznych gatunków przyciągają uwagę swoją estetyką i wytrzymałością na warunki zewnętrzne. Jednak za tę wyjątkowość i trwałość idzie również wyższa cena. W tym artykule przyjrzymy się czynnikom wpływającym na cenę drewna egzotycznego oraz jakie są orientacyjne koszty zakupu drewna egzotycznego na taras.

 

Czynniki Wpływające na Cenę Drewna Egzotycznego


Rzadkość i Dostępność
Drewno egzotyczne pochodzi z lasów tropikalnych i subtropikalnych, często z odległych rejonów świata. Jego rzadkość i trudności związane z pozyskiwaniem i transportem znacząco wpływają na cenę.

Trwałość i Odporność
Egzotyczne drewno tarasowe jest wysoce odporne na zgniliznę, szkodniki i zmienne warunki atmosferyczne, co sprawia, że jest bardzo trwałe. Ta trwałość jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jego wysoką cenę.

Procesy Certyfikacji
Drewno egzotyczne często podlega certyfikacji FSC lub innych organizacji, które mają na celu promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej. Procesy te mogą zwiększać koszty produkcji i dystrybucji.

Estetyka
Niepowtarzalny wygląd i naturalne wzory drewna egzotycznego są bardzo cenione w projektach architektonicznych. Wyjątkowa estetyka przekłada się na wyższą cenę na rynku.

Orientacyjne Ceny Drewna Egzotycznego
Ceny drewna egzotycznego na taras mogą znacząco różnić się w zależności od gatunku, jakości, wymiarów i regionu zakupu. Orientacyjnie, można zakładać, że ceny zaczynają się od około 300 zł/m² dla mniej kosztownych gatunków, takich jak Merbau czy Bangkirai, i mogą przekroczyć 500 zł/m² 

 

Jak Zakupić Drewno Egzotyczne na Taras?


Przy zakupie drewna egzotycznego na taras ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Pochodzenie i Certyfikacja: Upewnij się, że drewno pochodzi z legalnych źródeł i posiada odpowiednie certyfikaty.
  • Porównanie Ofert: Ceny mogą się różnić w zależności od dostawcy, więc warto uzyskać kilka ofert.
  • Koszty Transportu: Importowany materiał może wiązać się z wysokimi kosztami transportu, które należy wziąć pod uwagę.


Inwestycja w drewno egzotyczne na taras to decyzja, która oferuje nie tylko niezrównaną estetykę i trwałość, ale również wymaga znacznego budżetu. Wybierając drewno egzotyczne, inwestujesz w produkt, który może służyć przez dziesięciolecia, podnosząc wartość i urok każdej przestrzeni zewnętrznej