Co na taras na zewnątrz?

15.06.2023

Wybór materiału na taras zewnętrzny zależy od wielu czynników, takich jak budżet, preferencje estetyczne, warunki klimatyczne i poziom pielęgnacji, który jesteś gotów poświęcić. Oto niektóre z popularnych wyborów:

Drewno: Drewno jest tradycyjnym wyborem dla tarasów zewnętrznych ze względu na jego naturalne piękno i ciepło. Gatunki takie jak sosna, dąb, modrzew, teak czy merbau są często używane. Drewniane tarasy wymagają jednak regularnej pielęgnacji, w tym czyszczenia, malowania i/lub lakierowania.

Deski kompozytowe: Deski kompozytowe to kombinacja włókien drzewnych lub mielonych kawałków drewna i tworzywa sztucznego. Są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i szkodników niż naturalne drewno, a także wymagają mniej pielęgnacji. Wyglądają podobnie do naturalnego drewna, ale są zazwyczaj droższe.

 

Poniżej przedstawiamy listę Najczęściej Zadawanych Pytań (FAQ) na temat tarasów na zewnątrz, wraz z odpowiedziami.

1. Jakie drewno jest najlepsze na taras?

Gatunki drewna odporne na warunki atmosferyczne, takie jak teak, modrzew, dąb, merbau lub sosna są często polecane do budowy tarasów.


2. Czy deski kompozytowe są lepsze niż drewniane?

Oba materiały mają swoje zalety. Deski kompozytowe są bardziej odporne na czynniki atmosferyczne i szkodniki, ale są droższe. Drewno jest natomiast bardziej naturalne i estetyczne, ale wymaga regularnej konserwacji.


3. Czy mogę zbudować taras na betonie?

Tak, taras można zbudować bezpośrednio na betonie. To może być dobre rozwiązanie, jeśli istnieje już betonowa powierzchnia, ale zawsze warto skonsultować to z profesjonalistą.


4. Czy kamień naturalny jest dobrym materiałem na taras?

Kamień naturalny jest trwałym i atrakcyjnym materiałem, ale może być śliski, gdy jest mokry, i jest zazwyczaj droższy niż inne opcje.


5. Jak często powinienem konserwować mój drewniany taras?

Zaleca się przeprowadzanie konserwacji co 1-2 lata, w zależności od typu drewna i warunków atmosferycznych.


6. Czy mogę samodzielnie zbudować taras?

Budowa tarasu jest dość skomplikowanym projektem, który wymaga pewnych umiejętności. Jeśli nie masz doświadczenia w pracach budowlanych, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalisty.


7. Czy taras zwiększa wartość mojego domu?

W większości przypadków dobrze zbudowany i utrzymany taras może zwiększyć wartość nieruchomości.
8. Jak duża powinna być przestrzeń między deskami na tarasie?

Zalecany jest co najmniej 3-5 mm odstęp między deskami, aby umożliwić rozszerzanie się drewna i drenaż wody.


9. Jakie są koszty budowy tarasu?

Koszty budowy tarasu zależą od wielu czynników, takich jak wielkość tarasu, materiały, które wybierasz, i czy zdecydujesz się na samodzielne zbudowanie tarasu czy zatrudnienie profesjonalisty. Najlepiej skonsultować się z lokalnym dostawcą lub wykonawcą, aby uzyskać dokładną wycenę.