Co to jest drewno konstrukcyjne?

30.06.2023

Co to jest drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne to termin, który można spotkać podczas planowania budowy lub remontu. Ale co to właściwie oznacza? W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest drewno konstrukcyjne, jakie ma zastosowania i jakie cechy powinno spełniać.

 

Czym Jest Drewno Konstrukcyjne?


Drewno konstrukcyjne, jak sama nazwa wskazuje, to typ drewna używanego w budownictwie. Jest to kluczowy materiał w konstrukcjach drewnianych, zarówno w budownictwie domów jednorodzinnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym czy komercyjnym.

 

Rodzaje Drewna Konstrukcyjnego


Drewno konstrukcyjne może być zarówno lite, jak i klejone.

Drewno lite konstrukcyjne to drewno, które pochodzi z jednego kawałka drzewa. Jest to najbardziej naturalny typ drewna konstrukcyjnego, ale może mieć nieprzewidywalne własności, takie jak skręcanie się czy pękanie pod wpływem zmian temperatury i wilgotności.

Drewno klejone konstrukcyjne to drewno, które jest zrobione z wielu cienkich warstw drewna, sklejonych razem pod wysokim ciśnieniem. Drewno klejone jest bardziej przewidywalne pod względem swoich właściwości i jest zazwyczaj mocniejsze i bardziej odporne na pękanie i skręcanie niż drewno lite.

 

Cechy Dobrego Drewna Konstrukcyjnego


Drewno konstrukcyjne powinno spełniać kilka kluczowych cech, aby mogło być skutecznie i bezpiecznie używane w budownictwie.

Wytrzymałość: Drewno konstrukcyjne musi być wytrzymałe, aby mogło znieść obciążenia związane z konstrukcją budynku.

Stabilność: Dobrze jest, jeśli drewno konstrukcyjne jest stabilne, to znaczy, że nie skręca się, nie pęka i nie zniekształca się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności.

Trwałość: Drewno konstrukcyjne powinno być trwałe, to znaczy odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy słońce, a także na szkodniki, takie jak termit.

 

Drewno konstrukcyjne jest kluczowym materiałem w budownictwie, który musi spełniać wysokie wymagania pod względem wytrzymałości, stabilności i trwałości. Drewno konstrukcyjne może być w formie litej lub klejonej, zależnie od preferencji i potrzeb.

Ważne jest, aby wybierać drewno konstrukcyjne o odpowiedniej jakości i z odpowiednich źródeł. Drewno powinno być odpowiednio suszone i przygotowane przed użyciem w konstrukcjach. Istnieją również normy i certyfikaty, takie jak FSC (Forest Stewardship Council), które gwarantują, że drewno pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych źródeł.

Drewno konstrukcyjne znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, od podłóg, ścian i stropów po więźby dachowe i elementy strukturalne. Może być również stosowane w konstrukcjach zewnętrznych, takich jak elewacje czy tarasy.

Podsumowując, drewno konstrukcyjne jest niezwykle istotnym materiałem w budownictwie. Odpowiednio wybrane i zastosowane drewno konstrukcyjne zapewnia trwałość i stabilność konstrukcji, tworząc solidne i bezpieczne budynki. Warto zwrócić uwagę na jakość, pochodzenie i przestrzeganie norm przy wyborze drewna konstrukcyjnego, aby mieć pewność, że spełnia ono oczekiwania pod względem wytrzymałości i trwałości.

 

Jakie są czynniki wpływające na cenę drewna konstrukcyjnego?


Cena drewna konstrukcyjnego może być uzależniona od wielu czynników, takich jak:
Rodzaj drewna: Niektóre gatunki drewna są droższe ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i dostępność. Wielkość zamówienia:
Większe zamówienia mogą być tańsze ze względu na możliwość negocjacji cen hurtowych. Pochodzenie drewna: Drewno importowane może być droższe ze względu na koszty transportu i cła. Trendy rynkowe: Popyt i podaż na drewno konstrukcyjne mogą wpływać na jego cenę.

 

Średnie ceny drewna konstrukcyjnego na rynku budowlanym


Ceny drewna konstrukcyjnego mogą się różnić w zależności od lokalizacji i aktualnej sytuacji na rynku. Przykładowo, średnia cena za m3 drewna konstrukcyjnego może wynosić od 800 zł do 1500 zł. Warto jednak pamiętać, że ceny mogą się zmieniać w zależności od lokalnych uwarunkowań i dostępności drewna.

 

Porównanie cen drewna litego i klejonego konstrukcyjnego


Drewno lite konstrukcyjne zazwyczaj jest tańsze od drewna klejonego, ponieważ proces produkcji drewna klejonego jest bardziej skomplikowany i kosztowny. Jednak drewno klejone ma swoje zalety, takie jak większa stabilność i trwałość, co może wpływać na decyzję inwestora, pomimo wyższej ceny.

 

Czy ceny drewna konstrukcyjnego się zmieniają? Trendy na rynku


Ceny drewna konstrukcyjnego mogą podlegać wahaniom, zależnie od aktualnych trendów na rynku budowlanym. Na przykład, popyt na drewno może wzrosnąć wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na budowę nowych domów lub spowolnić się w okresach spadku aktywności budowlanej.