Drewno konstrukcyjne KVH: zalety, zastosowania i porady dotyczące jego wyboru

12.04.2023

Drewno konstrukcyjne KVH (Konstruktionsvollholz) to materiał, który jest coraz częściej wykorzystywany w budownictwie. Drewno KVH charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i stabilnością, co pozwala na jego wykorzystanie w różnych aplikacjach budowlanych. W tym artykule omówimy zalety, zastosowania i porady dotyczące wyboru drewna konstrukcyjnego KVH.

 

Drewno konstrukcyjne KVH zalety

Jedną z największych zalet drewna KVH jest jego wysoka wytrzymałość i stabilność. Drewno KVH jest klejone z litego drewna, co pozwala na uzyskanie materiału o zwiększonej nośności i wytrzymałości. Drewno to charakteryzuje się także dużą odpornością na wilgoć, co pozwala na jego wykorzystanie w aplikacjach zewnętrznych.

Drewno KVH znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, w konstrukcjach dachowych, stropowych, a także w budynkach użyteczności publicznej, takich jak hale sportowe, magazyny czy centra handlowe. Drewno KVH może być również wykorzystywane do budowy mebli czy elementów dekoracyjnych.

Wybierając drewno konstrukcyjne KVH, warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Należy zwrócić uwagę na klasę wytrzymałości, którą określa się na podstawie parametrów fizycznych drewna. Najwyższa klasa wytrzymałości to GL 36, co oznacza, że drewno charakteryzuje się najwyższą wytrzymałością.

Podczas wyboru drewna KVH warto również zwrócić uwagę na jego jakość. Drewno powinno być bez wad i uszkodzeń, a także powinno być suche. Wilgotność drewna powinna wynosić około 12%, co pozwala na uniknięcie jego odkształceń i deformacji.

Ważną kwestią podczas wyboru drewna KVH jest również dostosowanie jego wymiarów do konkretnych zastosowań. Drewno KVH występuje w różnych rozmiarach, a dobór odpowiednich wymiarów drewna zależy od wymagań co do nośności i wytrzymałości konstrukcji.

Podsumowując, drewno konstrukcyjne KVH to materiał, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i stabilnością, co pozwala na jego wykorzystanie w różnych aplikacjach budowlanych. Przy wyborze drewna KVH warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, jakość i dostosowanie wymiarów do konkretnych zastosowań.