Drewno na taras

05.07.2023

Drewno na Taras: Kiedy i Dlaczego Wybrać Naturalny Materiał


Drewno jest tradycyjnym materiałem stosowanym do budowy tarasów, który mimo pojawienia się nowoczesnych alternatyw, nadal cieszy się ogromną popularnością. Sprawdźmy, dlaczego warto zainwestować w drewniany taras i jakie są jego główne zalety.

 

Dlaczego Wybrać Drewno na Taras?


Naturalny Wygląd
Drewno jest materiałem o niepowtarzalnym, naturalnym uroku, który dodaje ciepła i przytulności każdemu otoczeniu. Jego różnorodność gatunków pozwala na dobranie odpowiedniego drewna do stylu naszego domu i ogrodu.

Komfort Użytkowania
Drewno jest materiałem, który dobrze izoluje ciepło, co oznacza, że taras drewniany nie nagrzewa się tak bardzo jak taras z kamienia czy kompozytu. Dzięki temu, nawet w upalne letnie dni, możemy komfortowo chodzić po tarasie boso.

Łatwość Pracy
Drewno jest materiałem łatwym do obróbki, dzięki czemu możliwe jest wykonanie tarasu o dowolnym kształcie i rozmiarze. Dodatkowo, ewentualne naprawy czy wymiany poszczególnych desek są znacznie łatwiejsze niż w przypadku tarasów z innych materiałów.

 

Wybór Drewna na Taras - na Co Zwrócić Uwagę?


Gatunek Drewna
Do budowy tarasów zazwyczaj wykorzystuje się drewno twarde, takie jak dąb, jesion, teak, bangkirai, merbau, czy gatunki krajowe jak modrzew. Wybierając gatunek drewna, warto zwrócić uwagę na jego twardość, odporność na warunki atmosferyczne i szkodniki, a także kolor i teksturę, które wpłyną na estetykę tarasu.

Konserwacja
Drewno, mimo swojej naturalnej trwałości, wymaga regularnej konserwacji. Drewniany taras powinien być przynajmniej raz do roku oczyszczany i impregnowany specjalnymi środkami, które zabezpieczą go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i szkodników.

Podsumowując, drewniany taras to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Dzięki swojemu naturalnemu urokowi, wygodzie użytkowania i łatwości w obróbce, drewno jest materiałem, który nigdy nie wyjdzie z mody. Pamiętaj jednak, że aby cieszyć się pięknem i funkcjonalnością drewnianego tarasu przez wiele lat, niezbędna jest regularna konserwacja.

 

Który Gatunek Drewna Wybrać na Taras?


Wybór gatunku drewna jest kluczowym krokiem w procesie budowy drewnianego tarasu. Oto kilka popularnych opcji:

Modrzew
Modrzew jest jednym z najpopularniejszych gatunków drewna stosowanych w budownictwie tarasów w Polsce. Jest to drewno krajowe, o dużej twardości i wytrzymałości. Charakteryzuje się ładnymi, wyraźnymi słoiami i ciepłym, ziemistym kolorem. Modrzew dobrze znosi warunki atmosferyczne, ale zaleca się jego regularną impregnację.

Teak
Teak to drewno egzotyczne, które jest szczególnie odporne na warunki atmosferyczne, w tym deszcz i promieniowanie UV. Charakteryzuje się pięknym, złotym kolorem, który z czasem nabiera srebrzystego odcienia. Teak jest również naturalnie odporny na szkodniki, co czyni go doskonałym wyborem dla tarasów.

Dąb
Dąb to kolejny gatunek drewna, który jest często wykorzystywany do budowy tarasów. Jest bardzo twardy i trwały, z charakterystycznym, pięknym usłojeniem. Dąb wymaga jednak regularnej konserwacji, aby utrzymać swoją trwałość i atrakcyjny wygląd.

 

Czy Drewniany Taras Jest Trwały?


Trwałość drewnianego tarasu zależy od wielu czynników. Najważniejszymi z nich są jakość użytego drewna, prawidłowość montażu i regularna konserwacja. Dobrze zbudowany i utrzymany drewniany taras może służyć przez wiele lat, nawet kilkadziesiąt.

Drewno jest naturalnym materiałem, który z czasem ulega zmianom pod wpływem czynników atmosferycznych. Może się przyciemniać, pojawiać się na nim srebrzyste przebarwienia, a także pękać i odkształcać. Jednakże, zastosowanie odpowiednich środków ochronnych i regularna konserwacja pomogą zminimalizować te procesy i zachować piękno drewnianego tarasu.


Wybór drewna na taras zewnętrzny to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści. Naturalne drewno dodaje uroku i elegancji każdej przestrzeni, a jednocześnie jest materiałem wytrzymałym i trwałym. Pamiętaj jednak, że aby cieszyć się pięknem drewnianego tarasu przez wiele lat, kluczowe jest prawidłowe zbudowanie go i regularna konserwacja.

 


Inne Wartościowe Właściwości Drewnianych Tarasów


Drewno jest materiałem naturalnym i odnawialnym. Jego produkcja wykorzystuje znacznie mniej energii niż produkcja betonu czy stalowych konstrukcji, co przekłada się na niższą emisję dwutlenku węgla. Ponadto, odpowiednio zarządzane lasy są zrównoważonym źródłem surowca do produkcji desek tarasowych.
Mimo że niektóre gatunki drewna, szczególnie te egzotyczne, mogą być dość kosztowne, w ogólnym rozrachunku budowa tarasu drewnianego jest często tańsza niż budowa tarasu z innych materiałów, takich jak kompozyt czy beton.

 

Planowanie i Budowa Drewnianego Tarasu


Budowa drewnianego tarasu wymaga dokładnego planowania i wykonania. W pierwszej kolejności, powinno się określić rozmiar i kształt tarasu, a także rodzaj drewna, które będzie użyte. Zaleca się zwrócenie uwagi na orientację tarasu względem słońca, aby zoptymalizować ekspozycję na światło słoneczne.

Podczas budowy tarasu, kluczowe jest prawidłowe przygotowanie podłoża i zastosowanie odpowiedniej konstrukcji nośnej. Ważne jest, aby drewno nie miało bezpośredniego kontaktu z ziemią, co zapobiega jego szybkiemu niszczeniu.

 

Czy Drewniany Taras Jest Śliski?


Drewno, podobnie jak inne materiały, może stać się śliskie, gdy jest mokre. Jednakże, właściwe konserwowanie drewna, w tym zastosowanie specjalnych powłok antypoślizgowych, może znacznie zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia.

 

Jak Często Trzeba Konserwować Drewniany Taras?


Częstotliwość konserwacji drewnianego tarasu zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju drewna, ekspozycji na słońce i warunków atmosferycznych. Generalnie, zaleca się przeprowadzanie konserwacji przynajmniej raz do roku.

Podsumowując, drewno jest doskonałym wyborem na taras zewnętrzny, który dodaje ciepła i naturalnego uroku każdej przestrzeni. Jednakże, aby cieszyć się pięknem i funkcjonalnością drewnianego tarasu przez wiele lat, kluczowe jest jego prawidłowe planowanie, wykonanie i konserwacja.