Taras - Architektura Ogrodowa

17.04.2023

Taras to wydzielona, płaska przestrzeń na zewnątrz budynku, przylegająca do ściany, która pełni funkcję przedłużenia powierzchni mieszkalnej na zewnątrz. Tarasy często wykorzystywane są jako miejsce wypoczynku, relaksu, spotkań towarzyskich, a także jako przestrzeń do spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Taras może być wykonany z różnych materiałów, takich jak drewno, kompozyt, a jego aranżacja i wystrój zależy od indywidualnych preferencji właściciela oraz stylu budynku.

Tworzenie wymarzonego tarasu: projektowanie, materiały i pielęgnacja

Artykuł przedstawia kluczowe aspekty związane z tarasem: jak wybrać odpowiedni projekt, z jakich materiałów skorzystać, jak dbać o taras. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby cieszyć się pięknym i funkcjonalnym tarasem przez wiele lat.

Projektowanie tarasu - klucz do sukcesu

Aby stworzyć wymarzony taras, warto zacząć od odpowiedniego projektu. Kluczowe kwestie do uwzględnienia:

  • wielkość i kształt tarasu,
  • położenie względem budynku i ogrodu,
  • styl architektoniczny i wystrój.
  • Współpracując z doświadczonymi specjalistami, takimi jak firma Global Biznes, masz pewność, że projekt będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Materiały na taras - od drewna po kompozyty

Wybór materiałów na taras to kolejny kluczowy etap. Oto najpopularniejsze materiały:

  • drewno: naturalne, ciepłe, przyjazne środowisku,
  • kompozyt: trwałe, łatwe w pielęgnacji, szeroki wybór kolorów i wzorów,

 

Drewno

Drewno to klasyczny wybór na taras. Wyróżnia się ciepłem i naturalnym wyglądem. Pamiętaj jednak, że wymaga regularnej impregnacji i konserwacji.

 

Kompozyt

Kompozyty to materiał stworzony z połączenia drewna i tworzyw sztucznych. Charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i łatwą pielęgnacją.

Jak dbać o taras przez lata? 

Taras to miejsce, które łączy nasz dom z ogrodem i służy do wypoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Warto zadbać o jego wygląd i trwałość, aby przez lata cieszyć się jego funkcjonalnością. W artykule przedstawiamy praktyczne porady dotyczące pielęgnacji tarasu, niezależnie od materiału, z którego jest wykonany.

Bez względu na materiał, z jakiego wykonany jest taras, regularne czyszczenie jest kluczowe. Warto przeprowadzać je co najmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę, przed sezonem użytkowania tarasu. Przy czyszczeniu pamiętaj o kilku zasadach:

  • Używaj odpowiednich środków czyszczących – dobierz je do rodzaju materiału, z którego wykonany jest taras (drewno, kompozyt, beton czy kamień).
  • Unikaj używania wysokociśnieniowych myjek – mogą one uszkodzić powierzchnię tarasu, szczególnie w przypadku materiałów delikatniejszych, jak drewno.
  • Pamiętaj o regularnym usuwaniu liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń – nie tylko z powierzchni tarasu, ale także z przestrzeni między deskami czy płytkami