Taras Kompozytowy: Koszt Budowy i Utrzymania w 2024 Roku

20.03.2024

Taras Kompozytowy: Koszt Budowy i Utrzymania w 2024 Roku

Taras kompozytowy to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych tarasów drewnianych. Jego główne zalety to niewielka potrzeba konserwacji, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Jednak przed podjęciem decyzji o budowie tarasu kompozytowego, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć związane z tym koszty. W 2024 roku ceny materiałów i robocizny mogą różnić się w zależności od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy kompleksowy przegląd kosztów związanych z budową i utrzymaniem tarasu kompozytowego.

 

Koszt Materiałów na taras w 2024

  • Deski kompozytowe: Ceny desek kompozytowych mogą znacznie się różnić w zależności od marki, koloru i wzoru. Średnio, możemy spodziewać się cen w przedziale od 200 do 350 zł za metr kwadratowy. Dla tarasu o powierzchni 20 m², sam koszt materiału to zatem 4000–7000 zł.
  • Podkonstrukcja: Niezbędna jest również podkonstrukcja, zazwyczaj wykonana z drewna lub kompozytu. Koszt podkonstrukcji może wahać się od 50 do 100 zł za metr bieżący, co dla typowego tarasu może oznaczać dodatkowy koszt w granicach 1000–2000 zł.
  • Akcesoria montażowe: Klipsy montażowe, śruby i inne akcesoria mogą dodać kolejne 500–1000 zł do całkowitego kosztu materiałów.

 

Taras koszt - Koszt Robocizny przy tworzeniu tarasu 

Koszt robocizny może znacznie różnić się w zależności od regionu, doświadczenia wykonawcy oraz skomplikowania projektu. Średnio, stawki za montaż tarasu kompozytowego wahają się od 100 do 200 zł za metr kwadratowy. Dla tarasu o powierzchni 20 m², koszt robocizny może wynieść od 2000 do 4000 zł.

 

Budowa tarasu 2024 - Dodatkowe Koszty

  • Przygotowanie terenu: Jeśli teren wymaga przygotowania, takiego jak niwelacja lub budowa fundamentów, koszty mogą wzrosnąć. Średnio, koszt przygotowania terenu to dodatkowe 1000–3000 zł.
  • Balustrady i schody: Jeśli taras wymaga balustrad lub schodów, należy doliczyć koszt tych elementów. Balustrady kompozytowe kosztują średnio 400–600 zł za metr bieżący, a schody mogą dodać kolejne 1000–4000 zł do całkowitego budżetu.

 

Koszt Utrzymania tarasu  

Jedną z głównych zalet tarasów kompozytowych jest ich niska potrzeba konserwacji. Nie wymagają one corocznego malowania, bejcowania czy impregnacji, jak w przypadku drewna. Utrzymanie ogranicza się do okresowego czyszczenia wodą z mydłem, co minimalizuje długoterminowe koszty utrzymania.

Budowa tarasu kompozytowego to inwestycja, która może wahać się od około 7000 do 15000 zł, w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość tarasu, wybrane materiały oraz koszty robocizny i przygotowania terenu. Chociaż koszt początkowy jest wyższy w porównaniu do tarasu drewnianego, niskie koszty utrzymania i długowieczność sprawiają, że taras kompozytowy może być bardziej ekonomicznym wyborem w perspektywie długoterminowej